środa, 22 czerwca 2016

Konferencja QNAP i Partnerzy - cz. 1



Wczoraj, czyli we wtorek 21 czerwca miałem przyjemność „bawić” na konferencji „QNAP i Partnerzy prezentują najnowsze rozwiązania IT”

W ramach konferencji odbyło się pięć prezentacji, dodatkowo organizatorzy podjęli swoich gości obiadem (całkiem smacznym).

Z kilkuminutowym poślizgiem spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Grzegorza Bielawskiego z firmy QNAP. Przedstawione zostało portfolio produktów, jak również interesujące, a nawet unikalne cechy produktów QNAP, niespotykane u innych producentów. Myślę tutaj o funkcji serwera proxy z możliwością filtrowania dostępu do Internetu. Co prawda nie ma co liczyć żeby NAS zastąpił nam UTMa, ale dla niektórych firm może to być ciekawa propozycja.
Duży nacisk QNAP chce położyć na tzw. „Internet Rzeczy” czyli  IoT. IoT większości z nas kojarzy się z Raspberry PI, odtwarzaczem filmów i oświetleniem ambilight. Słusznie, ale to duże uproszczenie. IoT to także inteligentny dom, systemy alarmowe, monitoring, odkurzacze – roboty, i wiele, wiele innych pomysłów na „skomputeryzowanie” naszego otoczenia. A jakie miejsce dla siebie widzi tutaj QNAP? Otóż producent ogłosił swoją wizję „prywatnej chmurowej platformy dla Internetu Rzeczy”. Czyli czegoś więcej niż li tylko storage do przechowywania danych (choć oczywiście w tej roli też się świetnie sprawdzi). To coś więcej to także platforma aplikacyjna pozwalająca na uproszczenie tworzenia aplikacji i ich integrację z bazami danych.

Kolejnymi ciekawymi cechami wyróżniającymi produkty QNAP są wsparcie wirtualizacji, Qmail oraz wirtualne JBODy.
O możliwości uruchamiania maszyn wirtualnych na urządzeniach QNAPa napisano już wiele, wspomnę tylko o rozwiązaniu firmy XOPERO, które również było prezentowane na konferencji (ostatnia prezentacja). Jest to interesująca propozycja dla firm, które mogą dzięki temu zabezpieczyć kluczowe stacje robocze (teoretycznie serwery również). Dzięki oprogramowaniu XOPERO możemy uruchomić kopię zapasową fizycznego komputera bezpośrednio na NASie (wirtualizacja). Do takiej maszyny możemy podpiąć się przez VNC z dowolnej końcówki i od razu rozpocząć pracę. W „określonych sytuacjach” – bezcenne.
 
Qmail z kolei jest funkcją która pozwoli nam „oszczędzić” pojemność skrzynki pocztowej u dostawcy usług pocztowych. Usługa ta jest agregatorem/archiwizatorem danych z zewnętrznych skrzynek i umożliwia nam przechowywanie danych pocztowych na naszej prywatnej chmurze „Qnapowej”.

Ciąg dalszy nastąpi …

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz