środa, 2 listopada 2016

Backup Forum 2016

Dzięki uprzejmości Veracomp bawiłem w zeszłym tygodniu na imprezie nazwanej Backup Forum i postanowiłem w "wolnej chwili" napisać o tym kilka słów. "Wolna chwila" nie chciała nadejść, ale w końcu się udało ;)

Konferencja trwała cały dzień, z kilkoma krótkimi przerwami kawowymi, i jedną dłuższą - obiadową. Organizatorów pochwalić muszę za rygorystyczne trzymanie się agendy (prelegentowi pokazywano kartony z informacją ile jeszcze zostało czasu do końca jego wystąpienia).

O czym mogliśmy posłuchać? - O tym co związane było z tematem.

Z przyczyn oczywistych podstawowym kryterium doboru prezentowanych rozwiązań był fakt ich dostępności w ofercie Veracomp. Ale to nie powinno nikogo dziwić.

Na wstępie napiszę czego moim zdaniem zabrakło.
Zabrakło prezentacji rozwiązań storage. Co prawda swoje portfolio zaprezentowała przedstawicielka Synology, ponadto mieliśmy prelekcję przedstawiciela Quantum, ale... Tak jak w prezentacjach oprogramowania mieliśmy jakiś punkt centralny (czyli konkretny produkt) wokół którego zbudowane było całe wystąpienie, tak - moim zdaniem żadne ciekawe rozwiązanie dotyczące sprzętu służącego do przechowywania danych nie utkwiło w mojej pamięci.
Co więc utkwiło mi w pamięci?
Aby nie faworyzować żadnego z prelegentów, pozwolę sobie opisać najciekawsze moim zdaniem rozwiązania w kolejności, jak były prezentowane.

Huawei zaprezentował rodzinę wielkich (pod każdym względem) firewalli USG 9500, przepustowości rzędu 2 TB/s. Imponujące, zarówno pod względem rozmiarów, jak i wydajności. Obawiam się że potencjalnych klientów w PL można policzyć na palcach jednej ręki (a nawet kilka palców zostanie). Ale prezentacja ciekawa, rozwiązanie też.

Prezentacja "poważniejszej" firmy powstałej z podziału HP czyli HPE podzielona była na dwie części, dotyczyła bowiem dwóch rozwiązań programowych. Teoretycznie służących do tego samego, czyli do tworzenia kopii zapasowych, ale rozwiązania te dosyć mocno są od siebie odległe. Zarówno pod względem marketingowo-targetowo-cenowych, jak i technologicznym.

Pierwszym prezentowanym przez HPE rozwiązaniem był HPE Data Protector. Trudno na jego temat napisać coś więcej niż już zostało napisane. Po prostu „El Clasico”. Lubi duże serwerownie, duże wdrożenia. duże budżety. Obsługuje wiele technologii, ale oczywiście najlepiej lubi się z deduplikatorami StoreOnce (przypadek?). Jest mocno zintegrowany z ekosystemem HPE (StoreOnce), ale wspiera także rozwiązania EMC i NetApp.

W drugim narożniku mamy HPE VM Explorer (Trilead) - i to jest można powiedzieć "nowość" (oczywiście w tym brzmieniu nazwy). Produkt do roku 2016 był już dosyć znany na rynku, pod nazwą Trilead VM Explorer.
W styczniu tego roku HPE zakupił firmę Trilead, producenta dobrego softu Trilead VM Explorer i teraz mamy już HPE VM Explorer ;) Ale nie ma co śmieszkować, software jest wart uwagi. Można powiedzieć, że jest to bezpośredni konkurent Veeam B&R, także cenowo.
Hasło marketingowe produktu brzmi "just right backup", "backup maszyn wirtualnych od ręki". I taki jest Backup nim wykonywany: tani, prosty, "all in one" czyli obsługiwana jest gama rożnych mediów: biblioteki taśmowe, dyski, chmura...
Co ciekawe: wspiera darmowy ESXi także w zakresie replikacji (nie sprawdzałem jeszcze ;)) Wspiera także odtwarzanie pojedynczych plików z VM (uwaga -plików, a nie obiektów np. pojedyncze maile z Exchange)

Wyższa wersja Enterprise+ oferuje dodatkowo:
  • Uruchamianie maszyny wirtualnej bezpośrednio z backupu 
  • Szyfrowanie 256 AES 
  • Wsparcie dla sprzętowych kopii migawkowych EMC ScaleIO. Ale producent nie ukrywa, że celem jest wyższa integracja z ekosystemem HPE, a nie z konkurencją. 
 Cena jest na tyle atrakcyjna, że niektórzy obecni żartowali, że produkt można dodawać klientom "gratis" do zakupionego hardware.

SEP Sesam. Firma SEP Software zaprezentowała produkt Sep Sesam.
Jest to uniwersalny, popularny (Austria, Niemcy, Szwajcaria) produkt, mogący pochwalić się wieloma ciekawymi wdrożeniami referencyjnymi i imponującą listą klientów (w PL używa go Kancelaria Senatu). Wypada więc się zapoznać.
Dużo wdrożeń, kierunek "backup as a service" - jako niezależny od producentów sprzętu vendor może być ciekawy jako "alternatywa" dla tego co proponują dostawcy sprzętu.
Jest to rozwiązanie do backupu i odzyskiwania danych, a także do szybkiego przywracania sprawności po awarii. Oferuje deduplikację oraz replikację i archiwizację - a więc jest to rozwiązanie kompletne. Dzięki prostemu interfejsowi zarządzanie tysiącami systemów na całym świecie można prowadzić z jednego miejsca.

 Arcserve - przypomniał o sobie i systemie Arcserve UDP. Cóż można o nim napisać? Uniwersalny "dinozaur" backupu - wirtual, phisical, DR, HA, backup windows/linux. Na rynku "od zawsze". Hasło "Tape backup's not dead" - dla tradycjonalistów (lub tych, którzy mają konserwatywne szefostwo) - jak znalazł.

Uwieńczeniem konferencji była debata z udziałem przedstawicieli producentów sprzętu i oprogramowania. Ale to już temat na osobny wpis (może kiedyś powstanie?)

Kilka zdjęć z konferencji:






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz