poniedziałek, 21 listopada 2016

Dell R230 i Windows Server 2008 R2

Często zdarza się, że oprócz funkcji administratora musimy objąć funkcję kustosza. Przed takim wyzwaniem zostałem postawiony w dniu dzisiejszym. Co prawda sprzęt całkiem nowy- Dell Power Edge R230, ale za to OS lekko przestarzały - Windows Server 2008 R2.
Z różnych przyczyn OS (dokładnie w wersji Foundation) musiał być zainstalowany bezpośrednio na fizycznym sprzęcie. Wirtualizacja czy nowsza wersja nie wchodziła w grę z powodu wybrednej aplikacji, która ma na tym serwerze działać.

Wyzwaniem okazała się już sama instalacja systemu. Mianowicie instalowany system, pochodzący z czasów "zamierzchłych" nie wspiera USB w wersji 3.0.Tymczasem serwer posiada układy udostępniające jedynie USB 3.0. USB 2.0 nie ma i już. Wyższe modele Power Edge posiadają w BIOSie przełącznik trybu pracy :USB 2.0/3.0. PE 230 jednak takiego przełącznika nie posiada i porty nie mają możliwości pracy w trybie USB 2.0.
Problem objawia się trywialnie, mianowicie po uruchomieniu instalatora Windows Serwer nie działa ani mysz ani klawiatura. Klincz. Podłączenie się przez iDraca nie wchodziło w grę, ponieważ na pokładzie był tylko iDrac Express.

Poszukiwania w sieci doprowadziły mnie do znalezienia bardzo prostego rozwiązania. Musimy dysponować obrazem iso lub płytką instalacyjną Windows.
Do tej instalki musimy "wstrzyknąć" odpowiedni sterownik. Na szczęście Dell ułatwił nam zadanie i przygotował odpowiedni skrypt/program.
Program ściągniemy stąd. Zipa rozpakowujemy tam, gdzie nam wygodnie ;)
Sam proces jest banalny, program jest napisany w PowerShell'u, dlatego rozpoczynamy od uruchomienia Powershella (jako administrator).
Następnie wydajemy (w oknie PShell) polecenie Set-ExecutionPolicy Unrestricted.
Przechodzimy do folderu, do którego rozpakowaliśmy skrypt i wydajemy polecenie: .\DriverUpdate.ps1.
Okno PShell powinno wyglądać mniej więcej tak:


W tzw. "międzyczasie" skrypt otworzy okno, w którym możemy wybrać parametry pracy:
  • Wybrać pracę z plikami z płyty DVD, lub wskazać lokalizację pliku ISO
  • Wskazać edycję systemu
  • Wybrać docelową lokalizację, w której zostanie utworzone zmodyfikowane ISO
    Dodać do tworzonego ISO dodatkowe sterowniki. Jeżeli zależy nam jedynie na USB 3.0 - pozostawiamy puste.
Część okna z opcjami wygląda tak:

Po wciśnięciu "START" czekamy kilka minut, dopóki w oknie PowerShella nie ujrzymy komunikatu "ISO creation successful".
Teraz możemy wypalić płytę i działać...

Opracowano na podstawie: http://en.community.dell.com/techcenter/b/techcenter/archive/2016/05/15/how-to-inject-usb-3-0-drivers-into-windows-server-2008-r2sp1-for-use-on-dell-r230-r330-t130-t330

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz