wtorek, 25 kwietnia 2017

Dyski Twarde - współczesność cz. 2

Kilka słów o typach dysków z jakimi możemy spotkać się we współczesnym sprzęcie:

Dysk talerzowy to dysk magnetyczny, w którym dane zapisywane są na okrągłych  talerzach, zamkniętych w obudowie. Do zapisu i odczytu służy  specjalna głowica umieszczona na ruchomym ramieniu. Parametrem, od którego w dużym stopniu zależy wydajność dysku jest prędkość obrotowa talerzy. Wyższa prędkość obrotowa znacznie poprawia szybkość wykonywania operacji zapisu oraz odczytu danych. Inne parametry, które będą rzutowały na wydajność to: interfejs, ilość pamięci podręcznej, zastosowane algorytmy usprawniające (takie jak NCQ), średni czas dostępu. Zaletą nośników magnetycznych są: wysoka pojemność i niska cena. Ten typ nośnika najlepiej sprawdzi się, kiedy wykorzystamy go jako miejsce składowania i archiwizacji danych.

Dyski Solid-State (SSD) korzystają ze zintegrowanych układów obwodów do trwałego zapamiętywana danych. Dyski SSD nie posiadają ruchomych części mechanicznych, dzięki czemu są mniej podatne na wstrząsy i cichsze, charakteryzują się również krótszym czasem dostępu i mniejszymi opóźnieniami. Z tego względu napędy SSD są najszybszymi urządzeniami na rynku dysków twardych.

Dyski hybrydowe SSHD łączą w sobie zalety szybkiego magazynu danych typu SSD oraz tradycyjnego HDD. Są tańsze niż SSD i szybsze niż dysk talerzowy. Działanie dysku SSHD polega na tym, że na szybszą część dane, które są najczęściej wykorzystywane. Pozostała część, o większej pojemności używana jest przez dane, które są „wywoływane” rzadziej. Logika dysku hybrydowego potrafi optymalizować położenie danych tak, aby dostęp był możliwie najszybszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz